logo

ONLINE PORADŇA

Chceli by ste vedieť viac o bylinných produktoch z nášho e-shopu? Radi Vám odpovieme prostredníctvom ONLINE poradne.

Upozornenie: Produkty na týchto stránkach sú výživové doplnky. Nejedná sa o lieky a nemožno ich za predpísané lieky zamieňať. Užívanie výživových doplnkov odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

 

Helikobakter
26.11.2023 15:15
Dobrý deň, mám približne 2 roky premnoženeho helikobaktera, ATB neúčinkuju a rovnako ani ďalšie produkty, ktoré som vyskúšala z internetu. Mám bolesti žalúdka a zápchu. Dakujem

Dobrý deň,

základom liečby Helicobacter pylori sú vždy ATB odporúčané lekárom.

Ako podpora liečby sú vhodné napr. probiotiká s obsahom Lactobacillus gasseri.

Zázvor čiastočne potláča rast Helicobactera, na regeneráciu sliznice žalúdka je vhodná mrkvová šťava.

Z byliniek sa odporúčajú napr. Topoľovka ružová, Ibiš lekársky, ľanové semienka.

Jedná sa o rastliny ktoré produkujú slizovité látky a tým chránia sliznicu žalúdka, čriev a zároveň pomáhajú odstraňovať zápchu.

Topoľovka ružová-užíva sa kvet (1 lyžička na šálku vody). Ibiš lekársky-macerát z koreňa (1 lyžica na 3 dcl vody, luhovať cez noc). Macerát z ľanových semien (1-2 lyžice zaliať 3 -5 dcl vody a nechať cez noc postáť).

Z bylinných produktov TČM pomáha pri chronickej zápche so suchou stolicou 091 Naplnenie vyschnutého riečiska.  Zmes pomáha „zvlhčiť črevá“ a zároveň podporuje peristaltiku.

Vhodnosť užívania bylín a bylinných prípravkov odporúčam konzultovať so svojim lekárom.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Vypadávanie vlasov
07.01.2023 09:33
Dobrý deň, ja už 3 roky bojujem s neustálym podaním vlasov. Lekári nepatraju po pricine.mam psoriazu,ale v minimum, čokoľvek robím,aj tak to padanie neprestáva. Mne to pripadá ako vypadávajú vlasov u mužov, vpredu a na bokoch- slychoch . Vyskúšala om množstvo šamponov,,vodičiek, vitamínov. Už som z toho zúfalá. Skúste mi ,prosím, poradiť. Ďakujem

Dobrý deň,

vypadávanie vlasov môže mať veľa príčin. Môže súvisieť s hormonálnou aktivitou, stresom, nedostatočnou výživou, autoimunitným ochorením a pod. Z dostupných výživových doplnkov by som Vám odporúčala 163 Shou Wu Wan - Tajomstvo havranieho vrkoča. Skúste užívať 2 - 3 mesiace.

Tiež je tu možnosť individuálnych bylinných zmesí tradičnej čínskej medicíny, ale v tomto prípade je potrebná osobná konzultácia a vstupná diagnostika.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Červené krvinky
05.01.2023 12:32
Dobrý deň. Moja mamka má problém s tým že má málo červených krviniek a aj málo železa. Prejavuje sa jej únava , bolesť nôh a bočné potenie. Všetky vyšetrenia mala dobre takže zatiaľ nevieme kde presne je problém. Jediné čo vieme , že jej chýba železo a krvinky. Viete mi prosím poradiť čo najviac pomáha na vývoj týchto aspektov v tele ? Ďakujem krásne ☺️

Dobrý deň,

nedostatok železa je jednou z najčastejších príčin anémie. V tomto prípade je najdôležitejšia úprava stravy tak, aby obsahovala dostatočné množstvo potravín bohatých na železo a vitamín C, ktorý podporuje správne vstrebávanie železa.

Zároveň je dobré vedieť ktoré potraviny vstrebávanie železa podporujú a ktoré naopak vstrebávanie inhibujú. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Železo v ľudskom organizme.

Fytoterapia tradičnej čínskej medicíny je vždy navrhovaná na základe podrobného rozboru symptómov ochorenia. Ak máte záujem o podporu formou odvarov tradičnej čínskej medicíny bola by na úvod vhodná osobná konzultácia a vstupná diagnostika. Bez toho Vám žiaľ nedokážem poradiť vhodný typ fytoterapie.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Výživa podľa TČM...
02.01.2023 12:40
Čo by ste poradili, moja vnučka má málo energie - únava, bolesti hlavy...

Dobrý deň, ďakujem za otázku.

Na úvod je dôležitá lekárska prehliadka, aby lekár vylúčil prípadný zdravotný problém, ktorý by mohol byť dôvodom zvýšenej únavy a bolesti hlavy. Ak je po zdravotnej stránke všetko v poriadku a máte záujem o čínsku medicínu najlepšia je osobná konzultácia s terapeutom.

Ak by sa jednalo o nedostatok energie napr. u rýchlejšie rastúcich detí, tie mávajú nízky tlak po prudkom postavení (ortostatická hypotenzia) –  točenie hlavy, pocit na odpadnutie, mohla by pomôcť bylinná zmes 152 Bu Zhong Yi Qi Wan – Tygrí prameň.

Dôležitá je vhodná pohybová aktivita, dostatok spánku a výživa. Odporúčam konzumovať radšej menšie dávky jedla, ale častejšie (aspoň 5 x denne).

Vhodné je hlavne v zime preferovať tepelne upravenú stravu (zeleninové a mäsové vývary, obilninové kaše, čerstvú zeleninu je vhodné kombinovať s tepelne upravenou napr. v pare).

Obilninové kaše napr. ovos, proso, pohánka, amarant, ryža. Kaše môžu byť podávané na sladko s čerstvým, duseným, alebo sušeným ovocím, alebo v slanej podobe napr. kukuričná kaša so zeleninou.

Strukoviny - šošovica, cícer, fazuľa pred varením namáčať, vodu zliať pre lepšiu straviteľnosť a zníženie nadúvania. Vhodné sú aj klíčené strukoviny.

Mäso dusené alebo varené, podávané s dostatkom zeleniny. Vhodné sú aj ryby, len si treba dať pozor na kvalitu.

Bylinky - napr. škorica, klinčeky, zázvor, tymián, oregano.

Mlieko a mliečne výrobky (nesladené) podľa znášanlivosti. Je to veľmi individuálne. Čínska medicína neodporúča veľké množstvo mliečnych výrobkov.

Vyhýbať sa sladkostiam, polotovarom, sladeným nápojom.

Zaujímavé recepty a tipy na výživu z pohľadu čínskej medicíny nájdete v knihách Kuchařka podle pěti elementu (Barbara Temelie, Beatrice Trebuth), alebo Výživa podle pěti elementu pro matku a dítě (Barbara Temelie).

 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Vypadávanie vlasov
06.11.2022 21:16
Dobrý moja 17 ročná dcéra má problém s vypadávanim vlasov v oblasti temena, organická príčina sa nezistila, absolvovali sme plazma terapiu, lok. liečbu, užíva zinok forte, d vitamín, čo by ste nám poradili… ďakujeme

Dobrý deň,

problém s vypadávaním vlasov môže mať veľa príčin, ale vzhľadom na to, že sa organická príčina nezistila môže sa z pohľadu tradičnej čínskej medicíny  jednať o stav vyčerpania organizmu napr. z dôvodu zvýšenej psychickej alebo fyzickej záťaže, stresu, nesprávnej životosprávy a pod. 

V tomto prípade by som Vám odporúčala bylinnú zmes 191 Náramok ôsmich perál  a na výživu vlasových folikulov 163 Tajomstvo havranieho vrkoča  

V prípade záujmu je možná aj osobná konzultácia a možnosť individuálnych bylinných receptúr.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Zápal močového mechura
13.10.2022 15:08
Dobrý deň,
Čo by ste mi prosím poradili na opakujúci sa zápal močového mechura- trva skoro rok, nasadené už 8-me atb, v moci som najprv mala baktérie, naposledy bol cievkovanx moc čistý, ale problémy neustupuju. Cítim bolesť v podbrušku a silne pálenie a stipanie zospodu.
Dakujem za Vašu pomoc

Dobrý deň,

tradičná čínska medicína odporúča ako podpornú terapiu zápalov močových ciest a močového mechúra bylinnú receptúru - 102 Nárek od riečnej delty. Typické príznaky pre jej použitie sú pálenie a rezanie pri močení. Môžu byť bolesti v podbrušku. Neužíva sa preventívne. Upozornenie: jedná sa o podporu terapie formou bylinnej zmesi (výživového doplnku). Nejedná sa o liek.

V prevencii infekcie močových ciest odporúčam hubu Polyporus.

Z našich byliniek sú v prevencii vhodné brusnice, cesnak (extrakt) má antibakteriálne účinky.

Z vitamínov hlavne vitamín C pre podporu imunity (antibakteriálny efekt), vitamín E – pre prevenciu a rekonvalescenciu 

Pre podporu imunity sú vhodné aj probiotiká.

Z minerálov je dôležitý zinok pre regeneráciu infekciou poškodených tkanív.

Z pohľadu výživy je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Vyhýbať sa káve, alkoholu, čokoláde, jednoduchým cukrom, veľmi pikantným a dráždivým jedlám.

Odpovedal:  Vašková Judita, RNDr.

ostroha, kĺby
09.01.2022 17:53
Dobrý deň,
mám problém s ostrohou na päte, bolesť pri dlhšej chôdzi, pri záťaži, tiež bolesti kĺbov, artróza. Čo by ste mi odporúčali z produktov čínska medicíny?

Dobrý deň,

TČM odporúča pri bolestivých kĺboch, pri artróze, kostných výrastkoch a ostrohách wan 206 – vyhladenie slonovej kosti.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Úraz členku
27.12.2021 20:52
Dobrý deň,
aký prípravok by ste odporučili po úraze členku, podvrtnutie s opuchom a bolesťou? Ďakujem.

Dobrý deň,

po úrazoch spojených s opuchom, pri pomliaždeninách, ale aj pri zlomeninách TČM odporúča prípravok SAN QI. Jedná sa o tablety z koreňa rastliny Pavšehoj čínsky. Pomáha pri redukcii opuchu a znižovaní bolesti.

Regeneráciu poškodených tkanív po úraze podporuje tiež prípravok Húževnatosť bambusového výhonku (205 wan). Základom tejto zmesi je SAN QI – Pavšehoj čínsky + ďalšie bylinky podporujúce hojenie.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

kašeľ
09.12.2021 15:51
Dobrý deň,
aký prípravok tradičnej čínskej medicíny odporúčate pri suchom dráždivom kašli ktorý sa zhoršuje večer?

Dobrý deň,

odporúčam Vám 131 wan – Hvizd striebornej píšťalky. Zmes sa odporúča pri suchom kašli, môže byť prítomný pocit sucha v ústach, suchá pokožka. Bylinky obsiahnuté v zmesi pomáhajú regenerovať suché sliznice.

Z pohľadu TČM zmes vyživuje Yin, zvlhčuje pľúca, premieňa hlieny a zastavuje kašeľ.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

REISHI
01.12.2021 00:12
Je huba REISHI vhodná počas rekonvalescencie po covidovej infekcii?

Extrakty z plodníc  REISHI sa odporúčajú pre podporu organizmu v prípade bakteriálnych, vírusových, alebo mykotických infekcií. Má podporné adaptogénne účinky. Často je používaná aj pri terapii pľúcnych ochorení. Je teda vhodná aj počas rekonvalescencie po covidovej infekcii.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.